پایش تلفات استان
شمای کلی تلفات
پویش افتتاح
مشتركين
مشتركين

1.استفاده از وسايل برق و نصب كليد و پريز برق در حمام خطرناك است.
2. بالا رفتن از پايه هاي برق براي افراد غير مسئول ممنوع و خطرناك است.
3. نصب پارچه نوشته يا پرچم و تابلوهاي تبليغاتي و پوستر و ... روي پايه ها و تابلوها و تأسيسات برق جرم بوده و ممنوع است. انجام اين كار بسيار خطرناك است.
4. خطر برق گرفتگي و سقوط جان افرادي را كه از پايه هاي برق بالا ميروند تهديد ميكند.
5. شبكه ها و تأسيسات برق عايق نيستند بلكه با رعايت حريم و فاصله از آنها مي توانيم در مقابل خطرات برقگرفتگي ايمن بمانيم.
6. حمل وسايل فلزي با ارتفاع زياد (لوله فلزي- نردبان فلزي و ...) در زير و نزديك شبكه هاي برق بسيار خطرناك است.
7. بيرون آوردن وسايل فلزي از پنجره و مكانهائي كه از جلوي آنها شبكه هاي برق عبور نموده خطرناك و حادثه ساز است.
8. در صورت پاره شدن سيم هاي برق از دست زدن به آنها خود داري و از نزديك شدن بچه ها و عابرين به آنها جلوگيري كنيد و فوراٌ موضوع را به اتفاقات برق اطلاع دهيد.
9. در صورت مشاهده هر گونه حادثه اي در تأسيسات و شبكه هاي برق از آن نقطه فاصله گرفته و بدون دخالت در آن و منع ديگران در اين خصوص بلافاصله حادثه را به اتفاقت برق اطلاع دهيد.
10. فقط افراد صلاحيت دار كه از طرف شركتهاي برق مشخص شده اند اجازه دارند از پايه هاي برق جهت تعميرات و يا نصب لامپ روشنايي صعود نمايند و بالا رفتن افراد غير مجاز از پايه هاي برق به هر دليل جرم محسوب شده و احتمال بروز حادثه برق گرفتگي و سقوط را بدنبال دارد.
11. استفاده همزمان از وسايل برقي و روشنايي پرمصرف در خانه و محل كار بخصوص در زمان اوج مصرف (5 بعد از ظهر الي 10 شب) ممكن است موجب سوختن سيم كشي داخلي خانه و محل كار شده و ايجاد آتش سوزي نمايد.
12. با تقسيم زماني مصارف برق در خانه بخصوص لوازم پر مصرف ضمن صرفه جوئي ، از سوختن سيم كشي داخلي يا انشعاب برق اصلي خانه و بروز آتش سوزي جلوگيري كنيد.
13. از دستكاري كنتور يا فيوز برق اصلي خودداري نماييد. در صورت بروز مشكل با برق منطقه خود تماس بگيريد.
14. جهت هر گونه تعميرات سيم كشي ساختمان ياا تعمير لوازم برقي منزل حتما از خدمات متخصصين استفاده نموده و از اقدام شخصي خود داري نماييد.
15. استفاده از وسايل برقي فاقد دو شاخه برق بسيار خطرناك و حادثه ساز است.
16. هيچ گاه به وسائل و ابزار برقي معيوب اطمينان نكنيد.
17. استفاده از يك پريز برق براي روشن نمودن همزمان چند وسيله برقي خطرناك و حادثه ساز است.
18. براي جلوگيري از برق گرفتگي بايستي بدنه فلزي وسايل برقي نظير يخچال و كولر و ... به سيستم زمين وصل شده باشند. اين كار را حتما با نظر متخصص انجام دهيد.
19. هنگام باز كردن درب يخچال و يا استفاده از وسايل برقي آشپزخانه حتما دمپايي پلاستيكي بپوشيد.
20. هنگام تماس دست با بدنه فلزي وسايل برقي از تماس قسمتهاي ديگر بدن به ديوار يا شير آب و كابينت هاي فلزي خود داري كنيد و حتما دمپايي پلاستيكي خشك بپوشيد.
21. هنگام شستشوي آشپزخانه و سايل برقي را از برق جدا نموده و برق وصل مجدد و وصل وسايل به برق خودداري نمائيد. مراقب باشيد افراد ديگر بدون اطلاع شما برق را وصل نكنند.
22. متخصص محترم براي جلوگيري از خطرات برقگرفتگي لازم است هنگام كار روي سطستم برقرساني منزل و تجهيزات برق خانگي و تأسيسات برقدار ابتدا مدار برق را از طريق فيوز و يا كليد مربوطه قطع نموده و پس از حصول اطمينان از قطع برق اقدام كنيد.
23. آمار حوادث برقگرفتگي طي دو سال گذشته نشان دهنده اين واقعيت است كه علل عمده حوادث مربوط به برقگرفتگي در منازل براي خانمها از طريق سيستم برقرساني در نقاط مرطوب نظير حمام و براي آقايان هنگام سرويس كولر اتفاق افتاده است.
24. در جهت پيشگيري از حوادث برقگرفتگي، تعميرات لوازم برقي خانگي از قبيل سماور برقي، اطو، كولر و ... را به متخصصين مربوطه واگذار نمائيد.
25. از شير و لوله هاي اب جهت زمين نمودن بدنه تجهيزات برقي استفاده ننمائيد زيرا با اين عمل احتمال بروز برقگرفتگي در محدوده مجموعه را فراهم مينمائيد. از نظر متخصصين استفاده كنيد.
26. حوادث برق نسبت به بقيه حوادث 20 برابر خطرناكتر است. بيائيد از حوادث عبرت بگيريم.
27. از نصب آنتن تلويزيون در مجاورت كوچه و خيابان خودداري نمائيد زيرا علاوه بر خطرات ناشي از سقوط احتمال برخورد ان با شبكه هاي برق و بروز فاجعه وجود دارد.
28. نصب فيوز استاندارد در مسير مصرف برق علاوه بر پيشگيري از حوادث برقگرفتگي از آسيب ديدگي لواز برقي و سيم كشي ساختمان و بروز اتش سوزي جلوگيري مينمايد.
29. وسايل برقي خانگي را پس از استفاده از برق جدا نموده و دور از دسترس كودكان نگهداري نمائيد.
30. بمنظور جدا كردن وسايل برقي از پريز برق حتما دو شاخه آنرا در دست گرفته و سپس آنرا از پريز برق جدا نمائيد. كشيدن سيم و يا كابل ان خطرناك است.
31. استفاده از وسايل برقي در محيطهاي مرطوب مانند حمام، استخر،آشپزخانه و ... احتمال برق گرفتگي و تشديد خطرات بعدي آنرا به همراه دارد.
32. از هم اكنون كودكان خود را با خطرات برق در خانه و بيرون از خانه اشنا كنيم .
33. مشتركين عزيز اتصال تعداد زيادي مصرف كننده به يك پريز و يا سيم سيار خطر سوختن كابل تغذيه كننده و بروز اتش سوزي را در پي دارد. همواره به ميزان جريان مجاز تجهيزات برق توجه شود.
34. مشترك عزيز اب هادي جريان برق است هنگام آب پاشي از بكار گيري شلنگ اب در نزديكي شبكه هاي و تجهيزات برقدار جداٌخودداري كنيد.
35. براي جلوگيري از خطر برق گرفتگي در آشپزخانه ، بدنه فلزي تمام مصرف كننده هاي الكتريكي مانند يخچال ، فريزر ، ماشين لباس شوئي را با نظر متخصص مربوطه با استفاده از يك هادي مناسب به زمين حفاظتي متصل نمائيد.
36. از تخريب عايق بندي مصرف كننده هاي الكتريكي جداٌ پرهيزي شود.
37. براي حفاظت جان افراد خانواده در برابر خطرات برق كليد قطع جريان نشتي برق (قطع جريان زمين، 
GFCI) را توسط افراد متخصص تهيه و با اصول صحيح آنرا در محل مناسب نصب نمائيد.
38. مشترك گرامي هر گونه سيم، كابل، تابلو برق در محل كار و زندگي شما ممكن است برقدار باشند. از دست زدن به اينگونه تجيزات جداٌ خودداري نموده و هميشه كليه تأسيسات برق را برقدار تصور نمائيد.
39. هنگام خريد تجهيزات الكتريكي از استاندارد بودن آن مطمئن شويد.
40. در صورت وجود هر گونه نقص در تجهيزات الكتريكي مراتب را به افراد متخصص و تعمير گاههاي مجاز جهت رفع نقص اطلاع دهيد.
41. استفاده از ابزار فلزي مانند نردبان فلزي،چهارپايه فلزي و ... بعنوان زيرپائي هنگام تعويض لامپ ممكن است موجب تشديد برق گرفتگي در صورت تماس دست با هادي برق شود.
42. هنگام جابجائي ابزار و ادوات فلزي بلند مراقب تماس اتفاقي آنها با شكه هاي برقدار باشيد. در صورت تماس اين ابزار با شبكه هاي برق احتمال برق گرفتگي و خطر مرگ حتمي است.
43. مشتركين عزيز جهت جلوگيري از برگشت ولتاژ به شبكه و بروز خطر برق گرفتگي پرسنل فني شبكه هاي برق، در صورت استفاده از ژنراتورهاي سيار هنگام قطع برق شبكه حتماٌ ارتباط برق منزل يا محل كار خود را با شبكه برق به صورت ايمن قطع نمائيد. 
44. بچه هاي عزيز بازي با بادبادك تفريح قشنگي است اما انجان اين كار نزديك شبكه هاي برق ميتواند مرگبار باشد. از بازي در نزديكي خطوط و تأسيسات برقدار خودداري كنيد.
45. قبل از انجام هزن گونه كار ساختماني از قبيل نماسازي و مصب ستون و داربست در نزديكي شبكه هاي برق با مسئولين برق منطقه خود هماهنگي نمائيد.
46. هرگز از درختاني كه در زير يا نزديكي شبكه هاي برقدار قرار دارند بالا نرويد. زيرا برق همواره بدنبال يافتن راهي به سوي زمين ا ست كه اين كار ميتواند از طريق درختان و بدن شما صورت گيرد.
47. هرگز از پايه هاي برق و يا حصارهاي فلزي اطراف تجهيزات داخل آنها ممكن است برق را به پايه ها و حصارها القاء كرده باشند و شما دچار برقگرفتگي شويد.
48. هرگز به سيمهاي برق افتاده بر روي زمين دست نزنيد و ديگران نيز از اين كار منع نمائيد و موضوع را به نزديكترين واحد شركت برق اطلاع دهيد زيرا ممكن است برقدار باشد. هميشه سيمهاي برق را برقدار فرض نمائيد.
49. هنگام تميز كردن هر گونه وسيله برق ابتدا آنرا از پريز برق جدا نمائيد.
50. براي كاركرد صحيح وسايل حفاظتي برق هيچگاه آنها را دستكاري و يا خراب نكنيد، در مواقع لزوم از متخصص مربوطه كمك بخواهيد.
51. هنگام استفاده از تجهيزات الكتريكي از سالم بودن سيم رابط و دوشاخه و برقدار نبودن بدنه آن مطمئن شويد.
52. از قرار دادن اشياء سنگين و برنده بر روي سيمها و كابلهاي سيار خوداري نمائيد. سيم هاي سيار را بلافاصله پس از استفاده جمع اوري و در محل مناسب نگهداري نمائيد.
53. برخي لامپها توليد حرارت بالا نموده و لذا داغ مي شوند از قرار دادن اشياء قابل احتراق در نزديكي اين لامپها جداٌ خودداري نمائيد.
54. از داخل كردن هرن گونه جسم فلزي داخل وسايل برق خانگي نظير توستر، اجاق برق، پريزهاي برق و ... جداٌ خودداري نمائيد.
55. هرگز از اب براي خاموش كردن آتش سوزيهاي نزديك تأسيسات و لوازم برقار بدون قطع برق آنها استفاده ننمائيد.
56. آيا مي دانيد جريان برق بيش از 30 هزارم امپر و در مدت بيش از 20 هزارم ثانيه موجبات اسيب و احتمال مرگ انسان را در پي خواهد داشت. 
57. چنانچه كودكان شما در مكاني مشغول بازي هستند كه شما به آن مكان ديد كافي نداشته و مسلط نيستيد كليه لوازم برق در آن مكان را جمع آوري و دور از دسترس آنها قرار دهيد.
58. كودكان بسيار كنجكاوند و هنگام كار با وسايل برق به كار شما دقت مي كنند كه آنرا تقليد كنند لذا لوازم برقي را از دسترس انها دور نگهداريد 
59. تا حد ممكن در مكانهاي مرطوب از وسايل برقي استفاده ننموده و در صورت ضرورت از وسايل برقي باطري دار استفاده نمائيد.
60. آسيب هاي ناشي از برقگرفتگي بسيار عميق و لاعلاج مي باشند و عمدتاٌ به قطع عضو حادثه ديده منجر ميشوند.

تاریخ به روز رسانی: 1396/06/04
تعداد بازدید: 5454
شعار
Powered by DorsaPortal