پایش تلفات استان
شمای کلی تلفات
پویش افتتاح
ايمني تجهيزات براي مشتركين
ايمني تجهيزات براي مشتركين

- چنانچه در زمينه برق تخصص نداريد ، با رعايت نكات ايمني فقط كارهاي ساده اي از قبيل تعويض لامپ هاي معمولي را انجام دهيد و به كارهاي مهم تر كه نياز به تخصص دارد اقدام ننماييد.

- استفاده از وسايل برقي فاقد دو شاخه برق بسيار خطرناك و حادثه ساز است.

- نصب پارچه نوشته ، پرچم ، تابلوهاي تبليغاتي و پوستر روي پايه ها ، تابلوها و تأسيسات برق ضمن اينكه بسيار خطرناك بوده و موجب خسارت مي گردد ، از نظر قانوني جرم مي باشد.

- رعايت استانداردهاي برق در سيم كشي ها و كابل كشي و نصب تجهيزات لازم در محدوده محلي كه نياز به برق دارد نه تنها از بروز خسارت و خطر جلوگيري مي كند ، بلكه استفاده بهينه و مناسب از برق را در پي خواهد داشت.

- سيم كشي ساختمان ها بايد بر اساس نقشه و محاسبات تأييد شده توسط دفاتر مجاز تهيه و انجام شود.

- سيم كشي ساختمان خود را به افراد مجرب و كاردان سپرده تا مقطع سيم ها و كابل هاي ساختمان را مطابق استاندارد و متناسب با قدرت وسايل برقي مورد استفاده انتخاب نمايند.

- ايجاد سيستم اتصال زمين مناسب و استفاده از پريزها و دوشاخه هاي مخصوص (ارت دار) در سيم كشي ساختمان ها و تأسيسات باعث افزايش ايمني استفاده كنندگان خواهد شد.

- براي جلوگيري از برق گرفتگي بايستي بدنه فلزي وسايل برقي نظير يخچال و كولر و ... به سيستم زمين وصل شده باشند. اين كار راحتماً با نظر متخصصين انجام دهيد.

- از شير و لوله هاي آب جهت زمين نمودن بدنه تجهيزات برقي استفاده ننمائيد زيرا با اين عمل احتمال بروز برقگرفتگي در محدوده مجموعه را فراهم مي نماييد. از نظر متخصصين استفاده كنيد.

- در محيط مرطوب مانند حمام از وسايل برقي نظير بخاري برقي ، سشوار ، ريش تراش و ماشين لباسشوئي استفاده ننماييد.

- هنگام باز كردن درب يخچال و يا استفاده از وسايل برقي آشپزخانه حتماً از دمپايي پلاستيكي خشك استفاده نماييد.

- هنگام شستشوي آشپزخانه وسايل برقي را از برق جدا نموده و برق آشپزخانه را بطور كامل قطع كنيد و تا خشك شدن كامل كف و ديوارها از وصل مجدد و وصل وسايل به برق خودداري نمائيد. مراقب باشيد افراد ديگر بدون اطلاع شما برق را وصل نكنند.

- آمار حوادث برقگرفتگي طي دو سال گذشته نشان دهنده اين واقعيت است كه علل عمده حوادث مربوط به برقگرفتگي در منازل براي خانم ها از طريق سيستم برقرساني در نقاط مرطوب نظير حمام ، آشپزخانه و براي آقايان هنگام سرويس كولر اتفاق افتاده است.

- وسايل برقي خانگي را پس از استفاده از برق جدا نموده و دور از دسترس كودكان نگهداري نمائيد.

- از هم اكنون كودكان خود را با خطرات برق در خانه و بيرون از خانه آشنا كنيم.

- بچه هاي عزيز بازي با بادبادك تفريح قشنگي است اما انجام اين كار نزديك شبكه هاي برق مي تواند مرگبار باشد ، از بازي در نزديكي خطوط و تأسيسات برقدار خودداري كنيد.

- چنانچه كودكان شما در مكاني مشغول بازي هستند كه شما به آن مكان ديد كافي نداشته و مسلط نيستيد كليه لوازم برقي در آن مكان را جمع آوري و دور از دسترس آنها قرار دهيد.

- با دست مرطوب و خيس به پريزها ، كليد ها ، فيوزها و كليدهاي مينياتوري دست نزنيد .

- در مواقعي كه احتمال مي دهيد گاز در منزل منتشر شده از قطع و وصل كليد هاي برق و يا روشن و خاموش نمودن وسايل برقي خودداري نماييد و با يك حوله مرطوب گاز را از خانه خارج كنيد.

- در موقع استفاده از وسايل گرما ساز ( بخاري ) هميشه خطر داغ شدن كابل دوشاخه ، وسايل برقي مجاور بخاري را در نظر داشته باشيد.

- جهت سوراخ كردن و تعمير ديوار، كف وسقف داخل منزل ، داشتن نقشه سيم كشي ساختمان ضروري مي باشد چون احتمال برخورد با سيم هاي برق و خطر برق گرفتگي زياد است.

- در موقع خارج كردن دو شاخه وسيله برقي از پريزهميشه دو شاخه را گرفته و از پريز خارج كنيد و هيچ وقت سيم را نكشيد ، چون خطر جدا شدن اتصال و خطرات بعدي وجود دارد .

- اتصال تعداد زيادي مصرف كننده به يك پريز و يا سيم سيار خطر سوختن كابل تغذيه كننده و بروز آتش سوزي را در پي دارد. همواره به ميزان جريان مجاز تجهيزات برق توجه شود.

- ماشين خود را مقابل درب پست هاي زميني برق پارك نكنيد.

- بيرون آوردن وسايل فلزي از پنجره و مكان هايي كه از جلوي آنها شبكه هاي برق عبور نموده خطرناك و حادثه ساز است.

- عبور سيم هاي برق از لابلاي لوازم آتش گير از قبيل فرش ، موكت ، دكورهاي چوبي و امثالهم ، مي تواند موجب آتش سوزي هاي احتمالي گردد ، لذا هرگز اقدام به چنين اعمالي ننماييد.

- هنگام پهن نمودن فرش يا اشياء ديگر بر روي پشت بام ، از استقرار مناسب و محكم آنها اطمينان حاصل نموده تا مانع از سقوط ناخواسته اين اشياء بر روي شبكه هاي برق و بروز خسارت و آتش سوزي احتمالي گردد.

- با وجود پشت بام ها مراقبت نماييد در هنگام برف روبي يا ساير موارد چيزي به روي سيم هاي برق ريخته نشود ، بايد توجه داشت پارو و مواد عايقي با وجود رطوبت هادي برق شده و خطر برق گرفتگي و حادثه وجود دارد.

تاریخ به روز رسانی: 1396/06/04
تعداد بازدید: 2949
شعار
Powered by DorsaPortal